Візитівка міста

Загальні відомості:
Ковель - місто обласного значення
Регіон - Волинська область
райцентр Ковельського району
Населення - 68 912 (станом на 01.01.2013) 
Площа - 47,3 км²
Займає 0,2 % території Волині
210 вулиць протяжністю 164 км


Ковель – старовинне місто з 700-літньою історією, в якому проживає понад 68 тисяч громадян, розташоване на мальовничій рівнині Західного Полісся, на берегах ріки Турії, у географічному центрі Волині. Ковель - місто обласного значення. Займає територію 47 км ² (0,2% території Волині). Місто є одним із найбільших залізничних вузлів Західної України, який має вагоме стратегічне значення для держави, з'єднуючи її з багатьма європейськими країнами.

Ковель - західні ворота України в Європу. Досвід міжнародного партнерства Ковель набуває впродовж 20 років. Угоди «Про партнерство» офіційно укладено з чотирма містами Польщі – Хелмом, Легіоново, Бжегом Дольним, Ленчною, а також із Ржевом (Росія), Утеною (Литва), Пінськом (Білорусь), Вальсроде та Барзінгхаузен (Німеччина), українськими містами Бучею та Смілою. Співпраця Ковеля з порідненими містами є перспективною та взаємовигідною. Міжнародне партнерство дає позитивні результати в галузі освіти, культури, спорту, а також в економічному розвитку міста.

Ковель має розгалужену інфраструктуру та потужний промисловий і кадровий потенціал, перевірені часом ділові стосунки з українськими та зарубіжними партнерами. Місцеві підприємства здійснюють зовнішньоторговельні операції з партнерами з 39 країн світу. Основне коло підприємств за обсягами виробництва і реалізації продукції становлять: ПАТ «Ковельсільмаш», ВКФ «Ковель», ТзОВ «Ковельська міська друкарня», ЗАТ «Ковельські ковбаси», ВАТ «Ковельський хлібокомбінат» та інші.

Ковель – одне з найдавніших міст Волині. Археологічними розкопками доведено існування тут поселення мідно-кам’яної доби (середина ІІІ тис. до  н.е.). Історик, археолог Олександр Цинкаловський, досліджуючи перші поселення на Волині, підкреслював, що на місці, де постав Ковель, було виявлено багато камінного знаряддя, а також бронзових наконечників списів, римських монет. За давньою легендою першим поселенцем у тутешній місцевості був вправний майстер – коваль, який викував меч князю Данилу Галицькому. На честь коваля й було назване поселення. Свого часу на чолі міста стояли такі історичні постаті, як князі Сангушки, королева Бона, князь Андрій Курбський. У 1518 році польський король Сігізмунд І надав Ковелю Магдебурзьке право.

На гербі Ковеля поряд з іншою геральдичною атрибутикою - контури веж замку і підкови – давнього символу щастя і достатку.

Від часу заснування місто було багатим на пам’ятки старовини, архітектурні споруди. На жаль, чимало з них до сьогодні не збереглося. Цінною в архітектурному, а особливо в історичному сенсі, окрасою міста є приміщення колишньої аптеки Фрідріксона (ІХХст.). Сьогодні в цьому приміщенні діє Ковельський міський культурно-просвітницький центр.

До історичної спадщини Ковеля належить 21 пам’ятка. Зокрема, пам’ятник Богдану Хмельницькому (1954р.), Меморіал Слави (1977р.), пам’ятник  Лесі Українці (1991р.), Монумент на честь пам’яті жертв Другої світової війни (1996р.), Стела пам’яті воїнам – інтернаціоналістам (2001р.), найвищий у світі пам’ятник Тарасу Шевченку (2005р.), Меморіальна Стела «Хрест пам’яті жертвам більшовицького терору» (2008р.).

Ковель – транспортне серце Волині. Сучасники називають Ковель - містом залізничників. Кожен п’ятий ковельчанин є працівником залізничної сфери. Будівництво Ковельської залізниці було розпочате в 1870-тих роках. Саме тоді, у другій половині ХІХ століття, Ковель переживає свій бурхливий розвиток і за значимістю стає третім у Волинській губернії містом після Житомира та Рівного. У 1907 році споруджено новий залізничний вокзал за проектом відомого архітектора Олександра Вербицького.

Історія Ковеля пов’язана з найважливішими подіями, що мали місце на Волинській землі впродовж століть. Її торкнулося литовсько-руське управління і панування Речі Посполитої, царсько-російська колонізація і австро-угорське панування, сталінська диктатура і гітлерівська окупація, комуністично-радянська система і становлення незалежності України.

Наше місто, ковельська земля, подарували Україні і світу не одну величну постать. Ковельщина була колискою багатьом вченим, письменникам, артистам, імена яких прославили не лише Волинь, а й Україну. В цьому краї брали наснагу для творчості Леся Українка, Тарас Шевченко, Іван Франко, Пантелеймон Куліш, Михайло Старицький, Микола Лисенко, Михайло Драгоманов.

Ковельчани гордяться своїм містом, люблять його, шанують традиції, примножують успіхи, докладають максимум зусиль для розвитку духовних та матеріальних надбань.

Фотогалерея
Програма про наше місто
Посилання на сайти