Захиститися від змій: чого не можна робити та як допомогти в разі укусу

Захиститися від змій: чого не можна робити та як допомогти в разі укусу

Аби уникнути неприємностей, пов'язаних з випадками укусів змій, нагадуємо основні правила безпечної поведінки.  

Cлід пам’ятати, що, як правило, плазуни не нападають на людину, якщо їх життю нічого не загрожує.

Якщо не порушувати спокій змії, не наступати на неї, вона ніколи першою не нападе. Зазвичай вони втікають від людей, адже мають поганий зір, слух, але своїм тілом дуже добре вловлюють коливання землі на досить великій відстані – 10-15 метрів.

Почувши кроки, стукіт плазуни відразу ховаються в нори, або відповзають подалі. Проте, в спеку це відчуття притуплюється, вони стають лінивими, малорухливими, й тому люди їх бачать частіше, ніж хотілося б, і можуть легко на них наступити. Тож вирушаючи в ліс на відпочинок, чи за ягодами та грибами, треба пам’ятати, що ви вирушаєте у «володіння змій» й необхідно відповідним чином готуватися.

Передусім подбати про високе взуття – шкіряне, або ґумове. Також знадобиться палиця, не для того, щоб убити змію, а щоб повідомити її про ваш прихід. Проведіть нею по кущах, з яких хочете зірвати ягоди, або по високій траві. Цього буде достатньо, аби повзучі уступили вам дорогу. Якщо берете із собою дітей, то вони повинні завжди йти за вами. Коли ж небажана зустріч таки відбулася, не накидайтеся на змію, не вбивайте її, а спокійно обійдіть. Вона не переслідуватиме людину, не кинеться наздоганяти. Поміж людей існує думка, що коли потривожити гадюку, вона звивається клубком і може на вас кинутися. Це міф.

Є люди, які плутають вужів з гадюками, тож спокійно беруть їх у руки.

Не варто робити такі експерименти, бо деякі гадюки за забарвленням дуже схожі на вужів. Отруйних змій можна відрізнити від неотруйних за формою голови. Голова отруйних має яскраво виражену трикутну форму. Це пов’язано з анатомічним розміщенням отруйних залоз. Отрута цих повзучих має швидку, але незначну дію.

Приблизно половина всіх укусів не супроводжується тяжкими симптомами загального отруєння. Але, якщо не подати допомоги, можливі ускладнення. Після укусу гадюки швидко розвиваються запалення, набряк і крововиливи. Потім з’являються головний біль, запаморочення, нудота, блювання, пронос, кровотеча з носа, різке прискорення пульсу, падіння артеріального тиску. Часто настає шоковий стан, причина якого не стільки в дії отрути, скільки у нервовому зриві потерпілого, паніці. Головним засобом лікування є введення протизміїної сироватки, яку треба застосувати не пізніше 1,5-2 год. з моменту укусу.

Однак це можливе тільки після доставки потерпілого в медичний заклад. Щоб перешкодити розповсюдженню отрути по тілу, слід негайно накласти стискальну пов’язку вище місця укусу. 

Відразу після укусу треба видавити кілька крапель крові з ранки або відсмоктати отруту за допомогою спеціальної кровосисної банки. Якщо банки немає, можна скористатися звичайною медичною банкою або відсмоктати отруту ротом.

Невеликі подряпини у ротовій порожнині, карієсні зуби тощо можуть призвести до отруєння того, хто надає допомогу.

Далі на рану накладають серветку, змочену розчином пероксиду гідрогену. Кінцівку краще іммобілізувати, а для послаблення болю прикласти щось холодне.

Не чіпайте плазунів і вони не чіпатимуть вас!

Відділ з питань цивільного
захисту та екологічної безпеки

Читайте також:

24 вересня 2020
Ковель VS Covid
Станом на 16.04.2021 
Захворіли за добу: 63
Одужали за добу: 30
Кількість хворих  в стац. МТМО: 82
Фотогалерея
Анонс
Служба зайнятості
Посилання на сайти