Основні напрямки роботи служби у справах дітей

Основні напрямки роботи служби у справах дітей

У Ковелі станом на 01.01.2018 року проживає 15 тисяч 600 дітей.          Службою у справах дітей Ковельського міськвиконкому проводиться відповідна робота в межах Закону України "Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" щодо захисту прав та інтересів дітей.

Відповідно до чинного законодавства основним завданням служби у справах дітей  є правовий та соціальний захист дітей і в першу чергу тих, які перебувають на обліку у службі.

Відповідно до Наказу міністерства соціальної політики України від 20.01.2014 року № 27 «Про Порядок ведення службами у справах дітей обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах» на облік ставляться діти, які 1) проживають в сім'ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов'язків, 2)діти, які систематично залишають місце постійного проживання, 3)діти, відносно яких скоєно насильство, 4) діти, які залучались до найгірших форм дитячої праці.                                                                                                                                                                                                           
               
                А також відповідно до Постанови № 866 від 24 вересня 2008 року  (Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини) обліку підлягають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування.

Службою у справах дітей Ковельського міськвиконкому забезпечено ведення Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти”. Станом на 01.01.2018 року у службі на обліку  перебуває 68 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах (63 - дітей, які проживають у 34 сім’ях, у яких батьки або особи, що їх замінюють, ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 5 - дітей, які систематично залишають місце постійного проживання, а також 91 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (22-сиріт, 69-діти, позбавлені батьківського піклування), з них під опікою перебувають 75 дитини, в інтернат них закладах виховується 2 дітей цієї категорії.

Службою у справах  дітей спільно з  управлінням праці та соціального захисту, медичними закладами, навчальними закладами міста створено банк даних про дітей дошкільного та шкільного віку,  які виховуються в функціонально-неспроможних сім’ях. Списки поновлюються щорічно в листопаді місяці.

 На виконання місцевої Програми служби у справах  дітей щодо соціального та правового захисту дітей, попередження безпритульності та бездоглядності у 2017 році, було розроблено  комплексний план заходів служби згідно з яким проводились певні заходи щодо соціального захисту дітей вищевказаних категорій.  Стан виконання заходів аналізується на засіданні координаційної ради у справах дітей.  Налагоджена і затверджена на засіданні координаційної ради в справах дітей  схема взаємоінформування про дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, вчинили злочини, правопорушення, потребують соціального захисту, між службою у справах дітей, правоохоронними органами, управліннями та відділами виконкому, управлінням праці та соціального захисту населення, управлінням освіти.  На засіданні координаційної ради погоджуються графіки проведення спільних перевірок по комп’ютерних клубах, торгових та розважальних закладах.

 Щоквартально на координаційній раді у справах дітей аналізується стан злочинності та правопорушень у підлітковому середовищі.  В 2017 році в місті  неповнолітніми було скоєно – 6 злочини (4 неповнолітніх скоїли 3 крадіжки, 1 неповнолітній скоїв 1 умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень, 1 неповнолітній вчинив 1 грабіж, 3 неповнолітніх скоїли 1 незаконних заволодіння транспортними засобами). В 2016 році 38 злочинів. Ріст злочинності суттєво зменшився.

Службою спільно з сектором ювенальної превенції Ковельського ВП з усіма зацікавленими органами проводилась і надалі проводиться певна робота щодо профілактики негативних проявів у підлітковому середовищі. Вищевказаним відділенням спільно з працівниками служби проведено  у 2017  році 70 цільових рейди під час яких виявлено 20 дітей (9 – вживали спиртні напої, 3 – курили, 4 – займались бродяжництвом направлено до обласного притулку м.Рожище, 3 – дітей у зв’язку з складними життєвими обставинами влаштовано в обласний центр соціально-психологічної реабілітації). Відповідно до повідомлень сектору ювенальної превенції про притягнення неповнолітніх до адміністративної та кримінальної відповідальності, працівники служби проводять з кожною дитиною окремо профілактичну та роз’яснювальну роботу.

З місцевої Програми служби у справах дітей щодо соціального і  правового захисту дітей попередження безпритульності та бездоглядності серед дітей, зокрема, на придбання  пального  для  проведення профілактичних рейдів в 2017 році було виділено 10 тис. грн.
 Дуже важливо аби діти знали не тільки свої права, але й обов'язки.  Саме з цією метою працівники служби у справах дітей проводять прийом дітей та їх  законних представників. Службою у справах дітей започатковано та проводяться зустрічі з дітьми по місцю навчання  (за 12 місяців 2017 року проведено 14  зустрічей  у навчальних  закладах міста, охоплено 1200 дітей. В рамках проведення Міжнародного дня захисту дітей (1 червня) та Днів спільних дій в інтересах дітей (20 листопада) проводяться по навчальних закладах міста лекторії стосовно здорового способу життя та профілактики правопорушень, порушуються проблемні питання торгівлі людьми, вчинення насильства, жорстокості). До проведення даних заходів залучаються представники правоохоронних органів, управління юстиції, міськрайонного центру зайнятості населення, а також представників суміжних відділів та управлінь виконкому, причетних до роботи з дітьми. В 2017 році проведено 45 профілактичних заходів охоплено 2158 дітей. Службою у справах дітей розроблені тематичні буклети: «Домашнє насильство, як йому протистояти», «Кримінальна відповідальність дітей», «Адміністративна відповідальність», «Комп’ютер – друг, комп’ютер – ворог» та ін., які розповсюджуються на вищеназваних заходах.

У зв'язку з численними зверненнями громадян з метою попередження безпритульності у середовищі дітей, та оптимізації надання послуг, спрямованих на захист прав та інтересів дітей, які надаються громадянам, службою у справах дітей виконавчого комітету Ковельської міської ради у розроблено технологічну процедуру та створено відповідну документацію щодо надання 15 адміністративних послуг замовникам щодо правового та соціального захисту дітей, які розроблено відповідно до вимог норм ISO 9001:2000. У відповідності до технологічної процедури - замовник послуги звертається до служби у справах дітей із відповідними заявами та пакетом необхідних документів щодо надання конкретної адміністративної послуги. Щомісячно службою у справах дітей на розгляд Комісії з питань захисту прав дітей виносяться питання даного характеру. По результатам засідання Комісії готуються відповідні проекти рішень на засідання виконавчого комітету.             

 Відповідно до розроблених послуг в 2017 році було  розглянуто 126 заяви громадян про надання дозволів на здійснення операцій з житлом право власності чи право користування яким мають діти, з них продаж житла – 30,  міна житла – 25, дарування житла – 48, інші питання - 23. Надано 103 дозвіл на здійснення операцій з житлом право власності або право користування яким мають діти та у 3-ох випадках відмовлено у зв’язку з порушенням прав дітей. На засіданні виконавчого комітету затверджені відповідні рішення.

Служба у справах дітей підтримує тісні зв'язки з навчальними закладами міста. Спільно з дирекціями шкіл, ПТУ-5, професійного ліцею, КПЕК проводиться індивідуальна робота з дітьми, батьками, діти яких безпричинно не відвідують заняття,  з метою повернення  їх до навчання, а також дотриманні прав дитини при відрахуванні  із  закладів освіти. В 2017 році надійшло - 28 подань з навчальних закладів, всі розглянуті по суті, батькам та дітям винесено попередження. В 2017 році до служби надійшло 13 клопотань про відрахування дітей, служба не заперечувала у 13 випадках при наявності підтверджуючих документів про переведення в інший навчальний заклад. 

 Оскільки на службу у справах дітей покладені обов'язки перевірки стану виховної роботи у навчальних закладах міста, то, згідно планів роботи в 2017 році було проведено 5 перевірок виховної роботи в загальноосвітніх та позашкільних закладах.  Це сприяло не лише  виявленню деяких недоліків, але й виробленню спільних позицій служби та педагогічних колективів навчальних закладів в роботі з дітьми, які схильні до правопорушень, а також із неблагополучними сім'ями та дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування.
 
Згідно чинного законодавства служба здійснює контроль за станом утримання та виховання дітей у виховній колонії. Відповідно до плану роботи служби в 2017 році  було проведено 1 перевірка в навчальних закладах установи (ЗОШ № 14, ПТУ № 2) та 2 перевірки по питаннях належного тримання засуджених в колонії. Окрім того, працівники служби двічі на місяць присутні на засіданнях педради установи, де вирішуються питання умовно-дострокового звільнення, переведення в інші установи у зв’язку з повноліттям або залишення  вихованців для подальшого перебування в установі до закінчення терміну вироку. Працівники служби є членами піклувальної та спостережної комісій. Також беруть участь у судових засіданнях де розглядаються питання умовно-дострокового звільнення засуджених з колонії, застосування до вихованців амністії тощо.  В Ковельській виховній колонії, як і в усіх навчальних закладах міста, працівниками служби проводиться прийом неповнолітніх. Міською Програмою щодо соціального, правового захисту дітей передбачено цільові кошти для надання допомоги дітям-сиротам, інвалідам та із функціонально-неспроможних сімей, які відбувають покарання в колонії. В 2017 році виділено з програми 2тис. грн.. на заходи, які були проведені в колонії (фестиваль серед засуджених «Червона калина», підведення підсумків літньої заочної спартакіади), свято Миколая. Служба  тісно співпрацює в питанні надання цільової допомоги з громадськими, благодійними організаціями, депутатами міської ради, приватними підприємцями, трудовими колективами. До проведення заходів в Ковельській ВК залучаються дитячі колективи з навчальних закладів міста. До Дня захисту дітей в колонії проведено День депутата, вихованцям організовано «солодкий стіл». Налагоджена співпраця з обласним відділенням Дитячого фонду України (м. Луцьк), фондом «Світ для дітей»(м.Львів), які надають посильну натуральну допомогу вихованцям.

У нашому місті 25.12.2008 році розпочав роботу Волинський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей. Даний заклад розрахований на 40 місць. До центру зараховуються діти, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. Дитина може перебувати у центрі протягом часу, необхідного для її реабілітації, але не більше, ніж 9 місяців.  На даний момент в центрі перебуває 40 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. На різного роду свята службою у справах дітей спільно з благодійними організаціями, клубом «Капітошка», громадськими організаціями «Найщасливіша», «Молодіжний центр «Ковель», «Жити краще», «Велика ідея», волонтерами організовуються розважальні та повчальні заходи, роздаються подарунки.

 Дуже важливо посприяти дитині у виборі професії, ще важливіше надати допомогу у працевлаштуванні, направленні на навчання після закінчення навчального закладу. Співпраця служби у справах дітей із міськрайонним центром зайнятості націлена саме у цьому напрямку, а також в питаннях забезпечення роботою батьків із сімей, де виявлено неблагополуччя. Надання консультативної допомоги дітям та сім'ям сприяє попередженню негативних проявів у майбутньому. З метою контролю за дотриманням прав дітей, згідно трудового законодавства, використовуючи інформацію міськрайонного центру зайнятості працівники служби спільно з Державною інспекцією праці проводять перевірки дотримання трудового законодавства щодо праці дітей на підприємствах, в установах, організаціях, підприємців. У 2017 році неповнолітніх працевлаштовано не було.
 
Активізувалась робота дорадчого органу в роботі з батьками, які не приділяють належної уваги вихованню дітей. Розгляд питань на засіданні даного органу сприяє вирішенню питань профілактичного характеру на ранній стадії. В 2017 році було проведено 12 засідань, охоплено 49 сімей.
       
Працівники служби у справах дітей займаються підготовкою матеріалів щодо захисту прав та інтересів дітей, а також приймають безпосередню участь у судових справах. За участю представників служби в судах загальної юрисдикції представлені права дітей у минулому році у 53 судових засіданнях по справах адміністративного, цивільного та кримінального характеру.
      
На виконання Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування” всі справи по дітях даної категорії  веде  служба у  справах дітей. Координація службою роботи усіх зацікавлених служб, захист прав дітей вищезгаданої категорії було і є одним із пріоритетних.

Відповідно до «Міської цільової соціальної Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування і осіб з їх числа на 2017-2021 роки», яка затверджена рішенням міської ради 24.11.2016 р.№_16/7 та згідно договору купівлі-продажу від 18.08.2017 року було придбано однокімнатну квартиру з вигодами за адресою: м. Ковель, вул.. Мечникова, 11, кв. 78, вартістю  431 519 грн. 00 коп.. (кошти використані  в рівних долях з міського та обласного бюджетів) Житло розміщене на 5 поверсі 5 поверхового будинку, має загальну площу 36,9 кв. м., житлову 18,3 кв. м. Заборгованості за комунальні послуги немає. Дане житло придбане дитині, позбавленій батьківського піклування Филюк Анні Володимирівні.  (на обліку у відділі розподілу та приватизації житла з 14.09.2017 року).
 
Вищезгадана дитина перебуває на первинному обліку в службі у справах дітей виконавчого комітету Ковельської міської ради, на обліку  у відділі приватизації та розподілу житла, власного житла та майна не мала, виховується в сім’ї опікуна.

На даний час у відділі обліку, розподілу та приватизації житла перебувають на квартирному обліку 3 особи з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, усі забезпечені соціальним житлом, а на обліку на отримання жилих приміщень в гуртожитку - 1 особа.

За час дії  Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування і осіб з їх числа, з 2012 року по 2017 рік придбано соціальне житло для 9 осіб з числа статусних дітей.  

Восени 2017 року проведено капітальний ремонт  житла дитини-сироти: Ткачук Катерини Юріївни, 11.05.2000 р.н., яке належить їй на праві власності та знаходиться в м.Ковель, вул..Грушевського, 24/110, використано з міського та  обласного бюджетів більше 76 тис. гр.   

Станом на 01.01.2018 року в місті функціонує 4 прийомних сімей, де виховується 9 статусних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Здійснення контролю за станом утримання та виховання дітей у даних сім'ях також проводиться службою у справах дітей, соціальний супровід міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Працівники служби у справах дітей спільно з міським центром соціальних служб, відділом молоді, фізичної культури та спорту сприяють поінформованості населення стосовно можливості влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування під опіку, на усиновлення,  у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Роздано 360 буклетів та листівок з питань розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, протидії насильству в сім'ї. У газеті “Вісті Ковельщини” розміщено замітку на тему: «На допомогу прийомним сім'ям», на постері розміщено соціальну рекламу - “Піклуючись про щастя інших — ми знаходимо власне” (щодо пропаганди сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування).

У своїй діяльності щодо соціального та правового захисту дітей служба співпрацює з депутатами міської ради, членами виконкому, відділами та управліннями виконкому, відділом поліції, управлінням юстиції, прокуратурою, міськрайонним центром зайнятості населення, з громадськими організаціями: “Волинь – територія життя“, “За життя”, “Найщасливіша”, Реабілітаційний центр”, «Жити краще», Благодійними фондами: “Світ для дітей“, “Реабілітація”, клубом “Капітошка“, релігійними громадами. Спільно з громадськими  організаціями, релігійними об'єднаннями, громадянами, волонтерами служба організовує різного роду заходи до державних та релігійних свят.

 Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також діти із сімей, які опинились в складних життєвих обставинах (за погодженням із навчальними закладами міста) до Дня знань забезпечуються наборами канцелярського приладдя, (у 2017  році надано допомогу 52 дітям з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, учням навчальних закладів міста), до Дня Захисту дітей  вручені дітям вищевказаних  категорій 40 продуктових наборів. 370 дітей, пільгових категорій  залучено до проведення  свята Миколая, Новорічних та різдвяних свят.  З міського бюджету на різного роду заходи використано 20 тис. грн., решта  - натуральна допомога спонсорів, меценатів, громадських та благодійних організацій. Кошти, передбачені Місцевою Програмою служби у справах дітей на 2017 рік використовувались згідно календарного плану заходів.

Налагоджена співпраця з відділом культури в питаннях безкоштовного відвідування дітьми, пільгових категорій виставок, вистав, концертів.

Служба у справах дітей завжди ставила за мету покращення роботи із біологічними сім’ями. Служба постійно контролює, як батьки  або особи, які їх заміняють, виконують покладені на них законом обов’язки по вихованню та утриманню дітей; систематично проводяться рейди-перевірки сімей, де складне соціальне становище. Обстеження умов проживання дітей вказаної категорії дає можливість належним чином оцінити санітарно-гігієнічні умови в яких проживають діти, надати відповідну допомогу, здійснити контроль за збереженням належного дитині рухомого та нерухомого майна, разом з відповідними відділами направити дитину на лікування або на оздоровлення.    

Служба  налагодила роботу саме в цьому напрямку із дитячою лікарнею, поліклінічним відділенням даної лікарні. В 2017 році в службу надійшло 8 повідомлень з приводу неналежного догляду за здоров’ям дітей. Працівниками служби з батьками проведено роз’яснювальну роботу, попереджено про відповідальність. В разі невиконання батьками своїх обов’язків служба ініціює перед відповідними органами про притягнення даних громадян до відповідальності. У минулому році 62 батьків притягнуто до адміністративної відповідальності по ст. 184 КупАП (28 - з ініціативи служби у справах дітей). На службу покладені обов'язки щодо підготовки до суду позовних заяв, з початку року до суду подано 8 позовних заяв, розглянуто 6 позовів, в одному випадку відмовлено, 5 батьків позбавлено відносно 6 дітей.           

Ще важливіше  коли діти, завдяки роботі служби, залишаються в своїй сім'ї, в родині. Функціонування на території міста спецгрупи в ДНЗ № 6 вирішує саме це питання. Більшість із дітей, які виховуються в цій групі, повертаються в сім'ї. Батьки стають на шлях виправлення. На даний час в інтернатній групі, за рішенням органу опіки та піклування, перебуває 15 дітей.

Відповідно до чинного законодавства питання, що стосуються усиновлення також покладено на службу у справах дітей. В минулому році жителями м. Ковеля  усиновлено  трьох  дітей. Служба на даний час володіє банком даних щодо осіб, які бажають усиновити дитину.

Управлінням освіти м. Ковеля у відповідності до ст. 25 Закону України “Про охорону дитинства” діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які навчаються в ЗОШ міста  в 2017 навчальному році, за кошти міського бюджету застраховані від нещасних випадків. Крім того, управління освіти у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2005 р. № 823 «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування після 18 річного віку», передбачило (за кошти міського бюджету) виплати статусним дітям. Служба у справах дітей готує списки такої категорії дітей і передає в управління освіти. У 2017 році виплати проведені 11 дітям – сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, які досягли у 2017 році 18 років. 

За сприяння управління освіти, відділу молоді, фізичної культури та спорту, благодійних організацій усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, за винятком окремих осіб, які досягли певного віку та проходили вступну кампанію, постійно відпочивають та проходять оздоровлення в пришкільних таборах, оздоровчих закладах області, в санаторно-оздоровчих комплексах «Молода Гвардія», «Артек» (Пуща Озерна), «Чайка», а також відпочивають за межами України, зокрема в м. Барзінгхаузен, м. Вальсроде та ін.
   

 Жанна Вельма, начальник служби у справах дітей                                      

 

Читайте також:

14 лютого 2018
Фотогалерея
Програма про наше місто
Посилання на сайти