Про роботу управління соціального захисту населення

Про роботу управління соціального захисту населення

Соціальний захист населення – одна з головних функцій держави, яка здійснюється завжди і за будь-яких умов на користь непрацездатних, осіб з інвалідністю, пенсіонерів, малозабезпечених, оскільки здебільшого представники саме цього прошарку населення потребують підтримки.
2017 рік для органів соціального захисту населення був роком впровадження нових підходів в соціальній політиці.
Впродовж 2017 року, наші зусилля спрямовувались на надання соціальних допомог та житлових субсидій, забезпечення пільгами та компенсаціями, вирішення соціально-побутових проблем соціально-вразливих категорій населення.
Підтримано сім’ї загиблих учасників АТО.
Продовжено роботу щодо підтримки та соціальної адаптації внутрішньо переміщених осіб.
Здійснювались виплати грошової допомоги особам, які отримали ушкодження під час Революції гідності та призначено компенсації на придбання житла для сімей  загиблих та інвалідів І-ІІ групи, з числа учасників АТО.
Виплачено одноразову винагороду 7 жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня".
Крім того протягом 2017 року здійснювалось фінансова підтримка 7 громадських та благодійних організацій, що опікуються особами з інвалідністю, іншими пільговими категоріями населення. Фінансова підтримка таких організацій склала 200,9 тис. грн..
Однак, залишаються питання, які потребують удосконалення та доопрацювання законодавчої бази, на що письмово звернуто увагу департаменту соціального захисту населення Волинської ОДА та Міністерства соціальної політики.
Діяльність управління соціального захисту населення (далі - Управління) здійснюється по таких напрямках.

Соціальний захист учасників антитерористичної операції, сімей загиблих учасників АТО та учасників Революції гідності

За даними Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги станом на 01.01.2018 року на обліку в Управлінні перебуває 559 учасників антитерористичної операції, з яких 525 осіб мають статус учасника бойових дій та 34 - інваліда війни. Кількість військових, які загинули під час проведення АТО становить 11 осіб. Статус член сім’ї загиблого (померлого) військовослужбовця отримано 27 особами.
Для оперативного вирішення питань пільгового забезпечення учасників антитерористичної  операції максимально спрощено процедуру взяття їх на облік і внесення інформації в ЄДАРП.
З метою соціального захисту зазначених категорій пільговиків в 2017 році в місті діяла Програма підтримки демобілізованих учасників антитерористичної операції та членів їх сімей та Програма соціального захисту окремих категорій мешканців міста Ковеля.
Згідно із заходами вказаних програм здійснено виплати матеріальних допомог, доплат до пенсії та надано додаткові пільги на загальну суму 244,6 тис. грн..
З метою донесення інформації до учасників антитерорестичної операції щодо права на одержання соціальних виплат, надання пільг та переваг при виконавчому комітеті міської ради створено Координаційний центр підтримки демобілізованих учасників АТО та членів їх сімей, крім того в Управлінні функціонує телефон «Гарячої лінії». Надано роз’яснення понад 120 учасникам АТО та членам їх родин. В ході роботи надано роз’яснення щодо проведення санаторно-курортного оздоровлення, психологічної реабілітації учасників АТО, надання пільг, субсидій та соціальних допомог.
Для ознайомлення учасників антитерористичної операції із нормами чинного законодавства Управлінням розповсюджуються відповідні Пам’ятки.

Психологічна реабілітація учасників анти терористичної операції.

Разом із санаторно-курортним оздоровленням учасники антитерористичної операції мали можливість отримати послуги з психологічної реабілітації. Нажаль таким правом скористалась 1 особа даної категорії, якій відшкодовувались витрати на проїзд до реабілітаційних установ і назад. Сума відшкодованих коштів склала 0,5 тис. грн.
Професійна адаптація учасників антитерористичної операції

Відповідно до бюджетної програми «Заходи з соціальної та професійної адаптації учасників антитерористичної операції» протягом 2017 року професійно адаптовано 5 учасників антитерористичної операції, на що спрямовано 20,7 тис. грн.
Дані особи отримали спеціальність водія категорії «Б».
Забезпечення житлом сімей загиблих учасників АТО та інвалідів

Протягом 2017 року Управлінням, відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, виплачено таку компенсацію 1 члену сім’ї загиблого та 1 особі з інвалідністю ІІ групи, які потребували поліпшення житлових умов. Загальна сума виплат склала 1531,1 тис. грн..
Поруч із наданням вищезазначених гарантій мала місце проблеми.
Так, усім ветеранам до 5 травня було виплачено одноразові допомоги. Але через неузгодженість норм чинного законодавства у 2017 року в управління надходили звернення учасників АТО з вимогою виплатити зазначену одноразову грошову допомогу у збільшеному розмірі.

Соціальний захист учасників Революції гідності та членів їх сімей

Один мешканець міста, під час участі у Революції Гідності, отримав тяжкі тілесні ушкодження. В 2017 році йому виплачено допомогу в сумі 160,0 тис. грн..
Соціальний захист внутрішньо переміщених осіб.

Після анексії АР Крим та тимчасової окупації Донецької та Луганської областей станом на 01.01.2018 року на обліку в Управлінні перебуває 92 внутрішньо переміщені особи. Для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошову адресну допомогу таким особам виплачено на загальну суму 940,3 тис. грн.

Пільгове забезпечення населення та виплата державної соціальної  допомоги.

Упродовж 2017 року забезпечено нарахування пільг з оплати житлово-комунальних послуг понад 22,7 тис. пільговиків на загальну суму 15076,0 тис. грн., що на 2514,5 тис. грн. менше ніж у 2016 році.
Профінансовано з державного бюджету - 16522,2 тис. грн., з яких 4660,3 тис. грн. спрямовано на погашення заборгованості, що виникла на кінець 2016 року. Станом на 01.01.2018 року заборгованість перед підприємствами надавачами житлово-комунальних послуг склала 3214,1 тис. грн.
Протягом 2017 року надано компенсації на придбання твердого палива 39 особам, що мають право на пільги на суму 51,9 тис. грн., та на придбання скрапленого газу 9 особам пільгових категорій  на суму 1,1 тис. грн.
У 2017 році Управлінням за рахунок коштів державного бюджету виплачено 15 допомог на поховання учасників бойових дій на загальну суму 23,4 тис. грн.
Державну підтримку в місті отримує більше 4000 родин, які виховують дітей.
Протягом 2017 року з державного бюджету для виплати допомог сім’ям з дітьми, малозабезпеченим, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та щомісячної грошової допомоги особам, які проживають разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, в місто надійшло 110148,9 тис. грн. Зокрема:
- на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям спрямовано 24299,3 тис. грн.,
- на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми - 61926 тис. грн.,
- на виплату щомісячної грошової допомоги особам, які проживають разом з інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу – 2966,7 тис. грн.,
- на виплату державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям інвалідам – 20463,8 тис. грн.

Реалізація програми житлових субсидій.

У 2017 році призначено житлові субсидії 20,8 тис. домогосподарствам. І станом на 01.01.2018 року на обліку в управлінні перебуває 16854 домогосподарств одержувачів житлових субсидії, що на 2195 менше ніж на 01.01.2017 року.
Загальна сума нарахованих коштів підприємствам на оплату субсидій за житлово-комунальні послуги населенню за 2017 рік становить 187638,8 тис. грн.
Профінансовано субсидії на суму 182601,0 тис. грн. (в т.ч. борг минулого року – 67831,6 тис. грн.). У зв’язку з тим, що утворилася заборгованість з державного бюджету місцевому бюджету на надання житлових субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, то борг перед підприємствами станом на 01.01.2018 року склав 72869,4 тис. грн..
Середній розмір субсидії складає 600,0 грн.. що на 1900,0 грн. менше ніж на 01.01.2017 року.
У звітному році працівниками управління забезпечено здійснення перерахунків житлової субсидії:
- у зв’язку із зміною цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та тверде паливо, скраплений газ;
- домогосподарствам, де зареєстровані особи, які мають право на пільги;
- з початком опалювального періоду 2017-2018 років, кількість особових справ одержувачів субсидій, за якими необхідно було провести відповідну роботу становила більше 16,0 тисяч одержувачів;
- за особовими справами на наступний період, без звернень громадян, щомісяця продовжено термін субсидії 16,8 тис. одержувачам.
Щодо готівкової субсидії, то за призначенням субсидії на придбання твердого  палива та скрапленого газу у 2017 році звернулося 136 родин. Призначено субсидію 126 сім'ям на загальну суму 338,0 тис. грн., з яких профінансовано 331,9 тис. грн.. Заборгованість склала 23,1 тис. грн..
Працівниками управління на підставі складених і підписаних з організаціями надавачами послуг актів звіряння проведено коригування обсягів зареєстрованих у органах казначейства фінансових зобов’язань з наданих населенню субсидій. При цьому заборгованість з наданих населенню субсидій перед організаціями збільшилась на 5037,9 тис. грн.
В 2017 році зроблено перший крок переходу до повної монетизації пільг і субсидій. Так, у рамках урядового проекту з монетизації частини зекономлених субсидій, монетизації за результатами попереднього опалювального сезону підлягала економія електроенергії в еквіваленті вартості 150 кВт та природного газу -  100 кубометрів за умови що ці ресурси використовувалися для опалення.  Максимальна сума коштів, які міг отримати громадянин  - 135 гривень  за зекономлену електроенергію та близько 700 гривень за зекономлений обсяг газу.
Під монетизацію в місті підпадало близько 3000 - домогосподарств. За відшкодуванням звернулося 2568 громадян, які зекономили ресурси. Загальна сума виплат склала 1534,3 тис. грн.

Контроль за правильністю призначення та виплати субсидій та державних соціальних допомог.

Всього за 2017 рік опрацьовано майже 22,4 тис. особових справ одержувачів житлових субсидій, які включено Мінфіном до списків осіб, що підлягають верифікації.
Перевірками виявлено 10 порушень у наданні недостовірної інформації про майновий стан домогосподарств, що призвело до надмірного нарахування субсидій на загальну суму 90,9 тис. грн., яка повернута до бюджету.
Державними соціальними інспекторами проведено 2110 обстежень матеріально-побутових умов сімей, для визначення складу кожної сім'ї, степеня нужденності та можливості знаходження додаткових джерел для існування.  Здійснено 7462 перевірки достовірності інформації про доходи, що на 2563 більше, ніж за відповідний період 2016 року. В 29 випадках одержувачі допомог та субсидій в декларації про доходи подали недостовірну інформацію. За результатами перевірок виплату допомоги та субсидії припинено, проводиться робота щодо відшкодування зайво виплачених коштів.

Санаторно-курортне оздоровлення осіб з інвалідністю і ветеранів війни

З початку 2017 року для оздоровлення ветеранів та інвалідів централізовано отримано 89 путівок. За рахунок цих путівок оздоровлено 60 ветеранів війни та 29 інвалідів (в тому числі із супровідником).
У 2017 році Урядом  прийнято постанову Кабінету Міністрів України  від 01.03.2017 № 110 „Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення деяких категорій інвалідів санаторно-курортним лікуванням, та внесення змін до порядків, затверджених постановами  Кабінету Міністрів України від 22 лютого  2006 р.  № 187 і від 31 березня  2015 р. № 200”, якою змінено систему закупівлі санаторно-курортних послуг на відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування (путівки) для осіб з інвалідністю та постраждалих учасників антитерористичної операції через безготівкове перерахування  коштів  санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі трьохсторонньої угоди (особа - управління - санаторій).
На реалізацію даної постанови управлінням, з державного бюджету отримано 756,6 тис. грн., що дало змогу оздоровити 51 особу з інвалідністю, 4 супроводжуючих особи та 61 постраждалого учасника антитерористичної операції, в тому числі 12 інвалідів війни та 49 учасників бойових дій.
Крім того, управлінням виплачено компенсації 38 особам з інвалідністю, за невикористане санаторно-курортне лікування, на загальну суму 13,8 тис. грн.

Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

На обліку в Управлінні станом на 01.01.2018 року перебуває 1722 громадянина, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (з них 96 осіб має інвалідність, яка пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи), в тому числі:
- 167 учасників ліквідації аварії на ЧАЕС І, II категорій;
- 906 потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС;
- 569 потерпілих дітей;
- 40 вдів.
У 2017 році за програмою «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з державного бюджету передбачалось 1431,6 тис. грн., на компенсаційні виплати.
Забезпечено виплату компенсацій та гарантій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині оплати додаткових відпусток. За 2017 рік підприємствами, установами і організаціями подано розрахунків на здійснення даних виплат на суму 367,1 тис. грн., які їм відшкодовано в повному обсязі.
Здійснено виплати компенсації за шкоду, заподіяну здоров’ю та щорічну допомогу на оздоровлення 148 постраждалим особам на загальну сумі 37,6 тис. грн.
Виплачено 3 постраждалим сім’ям грошову компенсацію на дітей, які не харчуються в навчальних закладах на загальну суму 4,5 тис.грн.
Виплачено грошову компенсацію на продукти харчування дорослим І та ІІ категорії  на суму 820,0  тис. грн.
На пільгове медичне обслуговування постраждалих громадян з обласного бюджету Управлінням отримано 304,1 тис. грн., що дало змогу провести відшкодувань 369 особам за придбані ліки по пільгових рецептах та проведене зубопротезування.
З 1 січня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На виконання даного Порядку укладались трьохсторонньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням соціального захисту населення. При цьому постраждала особа мала право вільного вибору санаторно-курортного закладу та за бажанням здійснювати доплату за надання додаткових послуг за рахунок власних коштів у разі недостатності суми грошової допомоги для компенсації вартості путівки у вибраному закладі.
З початку року оздоровлено 38 постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, які віднесені до 1 категорії та 1 дитину-інваліда, інвалідність якої пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи в супроводі батька, на що використано 202,4 тис. грн.
Нажаль, уже в продовж 3 років, дана пільга з санаторно-курортного лікування поширюється лише на дорослих громадян, віднесених до першої категорії та дітей інвалідів, інвалідність яких пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Право на таку пільгу мали 97 громадян, однак із заявою на оздоровлення звернулося лише 45 осіб, що становить 46 відсотка від загальної кількості.

Соціальний захист осіб з інвалідністю.

На обліку в Управлінні станом на 01.01.2018 року перебуває 4583 особи з інвалідністю та 350 дітей, яким встановлено інвалідність.
В установі ведеться облік повнолітніх недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, в тому числі щодо призначення опікунів та піклувальників таким особам.
Протягом року забезпечувалося внесення даних про види реабілітації в ЦБІ по 69 особах з інвалідністю.
Працівниками управління проводиться роз’яснювальна робота та вирішення питань реабілітації осіб з інвалідністю. Так, протягом року видано 34 направлення на соціальну реабілітацію та 3 на професійну реабілітацію.
Крім цього вказаним особам видано 319 направлень для отримання технічних та інших засобів реабілітації.
У 2017 році, компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування виплачено 38 одержувачам, на загальну суму 13,8 тис. грн..
За виплатою одноразової матеріальної допомоги непрацюючим малозабезпеченим особам, особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю, в управління звернулося 37 осіб, яким за рахунок державного бюджету виплачено кошти на загальну суму 24,3 тис. грн.
Впродовж року, управлінням видано 4 путівки на влаштування до інтернат них закладів та 7 - на влаштування у стаціонарне відділення територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг ) м. Ковеля.

Соціальна підтримка мешканців міста за рахунок коштів місцевого бюджету

Соціально-економічна ситуація країни призвела до того, що значна кількість осіб з інвалідністю, пенсіонерів, багатодітних сімей перебуває в складних життєвих обставинах.
Доцільність поліпшення організаційно-правового забезпечення, надання фінансової допомоги та підтримки це необхідність збереження пріоритетних напрямків соціального захисту, що дозволять реально підтримувати життєдіяльність найбільш соціально незахищених мешканців міста.
Тому, рішенням міської ради прийнято Програми соціального захисту окремих категорій мешканців міста Ковеля в 2017 році, загальна сума якої складала 4302,2 тис. грн. Однак, в зв’язку з необхідністю вирішення невідкладних питань соціального захисту, протягом року фінансування видатків збільшувалось, шляхом прийняття змін до фінансових видатків  Програми. Так, протягом року фінансування збільшилось на 1579,1 тис. грн.. і в цілому склало 5881,3 тис. грн..
Крім того, за рахунок економії по окремих видах витрат проводилося збільшення фінансування видатків по найбільш необхідних видах підтримки населення та на вирішення невідкладних питань.
Так, за рахунок коштів місцевого бюджету, у зв’язку із скрутним матеріальним становищем чи хворобою надано матеріальну допомогу 1179 особам на загальну суму 2479,4 тис. грн. (що на 2063,8 тис. грн. більше ніж у минулому році).
Крім цього, на виконання даної програми проводились наступні виплати:
- надання матеріальної допомоги сім’ям, рідні яких мобілізовані до Збройних сил України для участі в АТО та громадянам, які прийняті на військову службу за контрактом в Збройні сили України на суму 203,4 тис.грн.;
- надання матеріальної допомоги громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, для забезпечення права на безкоштовний або пільговий проїзд один раз на рік до будь-якого пункту України автомобільним, залізничним, водним або повітряним транспортом на загальну суму 19,3 тис. грн..
- доплати до пенсії батькам, вдовам, які не  вийшли заміж вдруге, загиблих в зоні АТО  на суму 27,6 тис. грн.;
- доплати до пенсії сім’ям загиблих в Афганістані проводилась доплата до пенсії на суму 4,8 тис. грн..
- доплати до пенсії ветеранам – воякам ОУН-УПА  на суму 3,6 тис. грн.;
Особам, що опинилися в складних життєвих обставинах (малозабезпеченим особам) і мали борги за житлово-комунальні послуги погашено заборгованість за такі послуги  на загальну суму 10,6 тис.грн.;
Додаткові пільги з місцевого бюджету надано інвалідам І і II груп по зору та членам їх сімей 50% знижку за житлово-комунальні послуги, учасникам АТО та членам їх сімей, членам сімей загиблих під час участі в АТО – мешканців м. Ковеля, в частині звільнення їх від сплати за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій незалежно від форми власності житлового фонду, сім’ям загиблих військовослужбовців в зоні АТО, що перебувають на обліку в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради, в частині надання їм 25-ти відсоткової знижки за житлово-комунальні послуги в межах соціальних норм споживання, загальна сума виділених коштів використана на 100%.
У 2017 році за рахунок коштів передбачених Прогамою соціального захисту населення, виплачено компенсацію за надання соціальних послуг 32 особам на суму 92,6 тис. грн. Заборгованість по даному виду допомоги станом на 01.01.18 року відсутня.
    Також компенсаційні виплати отримали фізичні і юридичні особи, які здійснюють пільгові перевезення окремих категорій громадян у міському транспорті загального користування, виділені кошти на вказані цілі використано на 100%.
Завдання на 2018 рік.

1. Продовжити роботу по забезпеченню виконання в повному обсязі державних та місцевих програм соціального захисту населення.
2. Забезпечити контроль за призначенням, виплатою та цільовим використанням бюджетних коштів.
3. Вдосконалити механізм надання пільг окремим категоріям громадян відповідно до змін діючого законодавства (з поступовим переходом до монетизації пільг).
4. Проводити широку роз’яснювальну роботу щодо змін в законодавстві з питань соціального захисту населення.
5. Організувати роботу щодо санаторно-курортного оздоровлення громадян з інвалідністю, ветеранів війни та осіб, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.
    6. Розвивати співпрацю з громадськими організаціями і волонтерами щодо реалізації соціальної політики в місті.
    7. На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2017 р. № 782-р, яким внесено зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 р. № 523 “Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг»провести поступову передачу послуг у  центр надання адміністративних послуг м. Ковеля.


Софія Сагаль, начальник управління
соціального захисту населення                                


Читайте також:

13 лютого 2018
Фотогалерея
Програма про наше місто
Посилання на сайти